Ana Sayfa TROPİK FİDANLAR
Sınırlı Sayıda Arabica Kahve Fidanı (Küçük Boy, Tüplü)
  • Sınırlı Sayıda Arabica Kahve Fidanı (Küçük Boy, Tüplü)
  • Sınırlı Sayıda Arabica Kahve Fidanı (Küçük Boy, Tüplü)
  • Sınırlı Sayıda Arabica Kahve Fidanı (Küçük Boy, Tüplü)
  • Sınırlı Sayıda Arabica Kahve Fidanı (Küçük Boy, Tüplü)
Sınırlı Sayıda Arabica Kahve Fidanı (Küçük Boy, Tüplü)
Ürün Kodu : BRKFDNCLK01184       Yorumlar (0)      Yorum Ekle
Marka :  Berke Fidancılık
209.99 TL   Kdv Dahil
-
+

Küçük Boy Arabica Kahve Fidanı Özellikleri

 

 

Gönderilecek olan fidanın tüm bakımları mevsimine ve ihtiyacına göre (budama, ilaçlama ve gübreleme işlemleri) tarafımızca yapılarak gönderilmektedir.


Kısaca “Arabica” olarak bilinen arabica kahve çekirdeği, ilk olarak Etiyopya’da üretilmiştir. Dağlık platolar ile volkanik arazilerde yetişen yetiştirildiği bölgelerde 800 ila 2000 metre arası yükseklikleri sever. Aile Rubiaceae, cinsi ise Coffea’ dır. Çok sayıda Coffea türü varsa da, ekonomik anlamda iki tanesi önemlidir; Coffea arabica (Arabica) ve Coffea canephora (Robusta). Kahve ağacı Arabistan yarımadası kökenlidir. Dünya kahve üretiminin yaklaşık %70’ini Arabica oluşturur.

 

Arabica kahve, oldukça kaliteli bir çekirdek olup, asit oranı diğer türlere göre daha düşüktür. Lezzetli, tatlı bir aroması vardır ve daha az kafein içerir. Bu sebeple kahve harmanlarında arabica kahve çekirdeklerine yer verilir. Dikildikten3 yıl sonra meyve vermeye başlayan ve 30-40 yıl boyunca aralıksız meyve veren bir ağaçtır. Ağacın boyu 8-10 mt’yi bulsa da, kolay toplayabilmek için 2-3mt’de bodurlaştırılır. Yaprakları sürekli yeşildir. Genellikle yağmurun hemen ardından ağaçlar beyaz renkli, kısa ve yoğun kokulu çiçeklerini açarlar. Bu çiçeklerin ömrü sadece birkaç gündür.  Güçlü ve keskin kokuları kimi zaman yasemini kimi zaman portakal ağacının çiçeğini andırır. Yeni çiçek vermeye başlamış bir ağaç, dallarında bir yılda toplam20-30 bin çiçek taşır. Çiçeklendikten 9 ay sonra meyveler olgunlaşır ve hasada uygun hale gelir. Meyveler 1,5 cm. büyüklüğünde önce yeşil, olgunlaşınca kırmızı bir kızılcığa benzer. Kalın bir kabuğu olan yemişin içinde çekirdek vardır. Kahvenin elde edildiği kısım bu çekirdektir. Çekirdeğin üstünde parşomen adı verilen beyazımsı bir zar vardır ve bunun altında da gümüş zar adında bir zar daha vardır. Meyveler genellikle iki çekirdek taşır. Çekirdekler yeşil renklidir. Toplama işlemi çeşitli yöntemlerle yapılsada, en iyi ama en zahmetli yöntem elle toplamadır. Kahve yeşil ve siyah çay gibi antioksidanlar içermekte. Bu da kansere yol açan hücrelerin çoğalmasını engelliyor.

 

Fidan Hakkında Bilgiler 

 

-Fidan Üretimi: Kahve fidanı üretimi tohumla yapılmaktadır.

-Dikim Mesafesi: Fidanlar arası 4 metre, sıra arası 4 metre.

-Hobi Amaçlı Fidan Dikim Rakımı: Hobi amaçlı her rakıma kolaylıkla dikimini yapabilirsiniz.

-Zararlı Mücadelesi: Baharla beraber fidanlarda yaprak biti zararlısı ve kırmızı örümcek zararlısına dikkat edilmelidir. Zararlı mücadelesinde 1 litre suya 1 kaşık sıvı yağ, 1 kaşık arap sabunu ve bir diş rendelenmiş sarımsağı 1 litre su içerisine koyun ve iyice karıştırın. Bitkinin yapraklarının hem altına hem de üstüne gelecek şekilde fısfıs yardımıyla sıkınız. Sarımsak kokusunda hoşlanmıyorsanız çıkartabilirsiniz. Her ağacı baharla beraber 1 renkli kokulu yapışkan tuzak koymakta fayda vardır.

 

-Fidanım Geldiğinde Ne Yapmalıyım? Sipariş etmiş olduğunuz fidan kolisini teslim aldığınızda hemen kolisinden çıkartıp hafifçe sulayınız. Fidanınızı daha sonraki bir tarihte dikecekseniz 2-3 güne bir sulamayı ihmal etmeyiniz.  

 

-Fidan Gönderimi: Berke Fidancılık güvence ve kalitesiyle karton ile özenle paketlenerek gönderimi yapılır.

 

 

 

 

Toplam 0 yorum yapıldı


Yorum yaptığınız teşekkür ederiz. Yorumunuz icelendikten sonra yayınlanacaktır.
Sizde yorum yapın
Doğrulama Kodu
BENZER ÜRÜNLER
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.